Stanowisko wędkarskie

Autor:
Stanowisko wędkarskie

Przygotowanie i rozplanowanie stanowiska wędkarskiego to niewątpliwie jedna z ważniejszych rzeczy podczas dłuższego wędkowania, a w szczególności już wędkowania na zawodach, gdzie nie ma czasu na poprawiny i wszelkiego rodzaju spacery. Gdy już zaczniemy wędkowanie chcemy mieć wszystko pod ręką i tak też postaram się nadać schemat tego co i gdzie powinno się znajdować. Schemat podam na przykładzie kosza wędkarskiego (zwanego też przez niektórych platformą wędkarską).


Zdaję sobie sprawę z tego, że nie każdy posiada taki sprzęt, ponieważ to wiąże się z kosztami. Jednakże można zauważyć, że wśród wędkarzy w naszym okręgu zaczyna toczyć się poważna rywalizacja i kosze wędkarskie nie są u nich rzadkością. Schemat taki można również przenieść na zwyczajne siedzenie wędkarskie, bo przecież nie każdy posiada profesjonalne wyposażenie.

 

Jako przykład chciałem przytoczyć stanowisko wędkarskie Piotra Lorenca, który słynie z idealnego rozmieszczenia poszczególnych przedmiotów wedle ich przeznaczenia. Patrzmy na foto.

Do znalezieniu miejsca, które nam odpowiada zabieramy sie do rozkładania sprzętu. Mają podest wędkarski nie straszne nam błota, kamienie, czy też nierówny brzeg.


Główną częścią staowiska jest siedzisko, które musi być ustawione stabilnie w poziomie, abyśmy czasem nie wpadli do wody. Siedzisko umieszczone jest do aluminiowego podestu, ustawionego na nóżkach(4,5,8 nóżek w zależności od sprzętu) Do nóżek przykręcane są pozostałe elementy. I tak po prawej stronie mamy tzw. rusztowanie, w których umieszczamy kuwety z zanętą. Tutaj głownie przetrzymujemy zanęte gruntową. Zanętę lekką na ukleje dla wygody przekładamy na drugą strone. Do nóżek z prawej strony podestu( do tej najbardziej wysuniętej na przód i do tej tylnej) mocujemy haki, które będą nam przytrzymywać wędzisko gdy bedziemy zanęcać łowisko. Na środkową lub jeżeli nie ma środkowej to tylna nóżkę podestu przykręcamy tulipan, który bedzie nam przytrzymywał wędzisko po zwinięciu jej na rolki.

Z lewej strony również mamy umieszczone rusztowanie, które bedzie nam służyło już nie tylko do przetrzymywania zanęty, ale i do pozostałych potrzebnych nam elementów. Tutaj umieszczamy jedną kuwete i jedną półkę. W kuwete wkładamy zanętę lekką, uklejową. Na półce zaś kładziemy potrzebne nam rzeczy podczas wędkowania - portfel z haczykami, śruciny ołowiu, procę, przynęty, gruntomierz, oraz jeszcze to co komu bedzie potrzebne podczas zmagań z rybami.
Do półki przymocowany jest specjalny grzebień, na którym leżą zapasowe topy, baty bądz odległościówki. Całość uzupełnia siatka umieszczona pod nogami na wysokości ok. 15cm poniżej kolan.


Z tyłu umieszczamy rolki wędkarskie, tak daleko w zależności jak długim wędziskiem łowimy jaka jest rzeźba terenu. Polecam tutaj rolki typu V, na regulowanym trójnogu, gdyż są dobre na każde warunki.


Istotną rzeczą podczas łowienia dużej ilości ryb jest wypychacz. Różni wędkarze różnie mają go przyczepionego. Jedni mają na półce, drudzy przy ubraniu, a jeszcze inni za uchem pod czapką.


No i istotna rzecz ... podbierak... posłuży nam do wyciągania naszych okazów na brzeg, umiejscawiamy go z prawej strony wzdłuż podestu, bądz odkładamy na bok, tak żebyśmy mieli jego rękojeść w zasięgu ręki.


Pokrowce, wiadra, które już nam podczas samego wędkowania nie będą potrzebne odkładamy gdzieś na ukos od stanowiska by nam nie przeszkadzały w operowaniu kijem. Samo siedzisko wyposażone jest w szereg licznych szuflad i skrytek. Tam przetrzymujemy zestawy i wszelkie inne akcesoria wędkarskie.

Teraz gdy mamy tak przygotowane stanowisko, mozemy spokojnie zasiąść i łowić wiedząc, że nie musimy się kręcić, bo czegoś zapomnieliśmy.

 

Autor: Łukasz Rabcewicz


« powrót do aktualności

Wykonanie: Creosoft.pl © 2005 - 2024 Energetyk 4