2012-07-07 20:30:19Profesjonalne gruntowanie

Autor: administrator
Profesjonalne gruntowanie

W swoim artykule chciałbym pokazać i wytłumaczyć jak powinno sie prawidłowo gruntować łowisko przed planowanym wędkowaniem. Wielu doświadczonych zawodników wie, ze rozłożenie gratów w przypadkowym miejscu i tam rozpoczęcie wędkowania to loteria. Skąd możemy wiedzieć, że dobrze usiadliśmy i że tam akurat bedzie brała ryba ? Ano wszystko sprawa dobrego wygruntowania podłoża.


 

 

Gorąco polecam gruntomierz firmy Stonfo(rys.), wykonany z teflonu, tak żeby zakładając go, nie przecierać żyłki. Jest bardzo poręczny i daje nam pewność, że bedzie się trzymał haczyka, a nie zostanie na dnie jak większość gruntomierzy.

Gruntomierz przede wszystkim musi być odpowiednio dobrany. Nie możemy założyć takiego co waży 15g, gdy bedziemy wędkować na ścianie w uciągu na 40-60g, bo zwyczajnie go nam wyniesie. Nie możemy też gruntować takim co waży 15 albo 50 gram na stawkach o mulistym dnie, bo gruntomierz po wbiciu sie w muł bedzie nam wskazywał złudną głębokość. Niekiedy przecież łowiska mają podwójne dno, i gdy taki gruntomierz sie przez nie przebije, bedziemy łowić na faszynach przykładowo z 1metrowym luzem żyłki w wodzie. Na ściany polecam gruntomierze od 40g w góre. Na wędkowanie w tamach polecam gruntomierz 15-30g, a na wędkowanie w stawkach o mulistym dnie łezki nie cięższe niż wyporność spławika, tak aby spławik nam topiło, a ołowik siadał zaraz na samym wierzchu mułu.

Przy gruntowaniu dna w rzece uwzględniamy wypłycenia i dołki. Nie bedziemy przecież rzucać zanety na łachę, gdzie mało prawdopodobnym bedzie to, ze ściągniemy tam rybe. Szukamy więc jakiegoś dołka. Gdy w tamie znajdziemy ich kilka, wtedy staje przed nami pytanie - tu, czy tam? To już kwestia indywidualnego wyboru. W gruntowaniu na stawach o twardym dnie odradzałbym szukania ryby w dołkach 0.5 - 1 metrowych. Lepiej uciekajmy na równe dno, nie wpychając się w podwodne kratery. Ryba po prostu nam do niego nie zejdzie gdy jest za mały, lepiej wędkować przed zboczem. Używamy tu gruntomierza max 15g. Taki w zupełności nam wystarczy by dotrzeć do dna.

Gruntomierz doskonale pozwala nam "wybadać" dno. Wielokrotnie podnosząc i opuszczając wędzisko widzimy po spławiku, że coś leży na dnie. Podczas wędkowania nie bedziemy mieli niespodzianek typu `zerwałem haczyk, co tam może być i jakie to duże?` Jestem pewny, że tak dokładne wysądowanie wpłynie na Wasz końcowy sukces, a niekiedy i na Waszą kieszeń.

 

Autor: Łukasz Rabcewicz


« powrót do aktualności

Wykonanie: Creosoft.pl © 2005 - 2024 Energetyk 4